Lovász szakma - vasvillaA lovak háziasításával számos szakma kialakulása vált szükségessé, némelyek egyidősek a lovak megszelídítésének történetével és gyakran apáról fiúra szálltak. Az egyik ilyen szakma a lovász.

A lovász szakmája sokoldalú és változatos, amit áthat a ló iránti tisztelet és szeretet, hiszen a ló nem csak munka tárgya, hanem társ is.

Bármely területen is tevékenykedik – legyen az lótenyésztés, lótartás, versenylovaglás – napi általános feladatai során ellátja a rá bízott lovakat és gondozza felszerelésüket.

Az ősi szakmák egyike ez a szakma. A ló és az ember évezredek óta kötődik egymáshoz, napjainkban már egyre többen találnak rá önmagukra ennek köszönhetően.

Ahhoz, hogy valakiből lovász váljék, elkötelezettségen kívül, komoly szakmai felkészüléssel kell rendelkeznie. Mára már adottak a körülmények ahhoz, hogy az érdeklődők elsajátíthassák ezt a szakmát, számtalan képzés, tanfolyam kínálkozik ehhez.

Tehát a lehetőség adott, de vajon mi vár egy szakképzett lovászra?
Ha pénzügyi szempontból nézzük, felvetődik a kérdés, mennyit kereshet?

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb, szinte az össze munkaterület bérezését felmérő statisztikából kiderül, hogy melyek a legjobban és legrosszabbul fizető szakmák.

Eszerint a lovászok átlagosan 130 000 forintot keresnek havonta. Úgy tűnik, külföldön kicsivel jobb a helyzet a magyar átlagot tekintve, ott egy lovász átlagfizetése 1000 euró körüli.

Egy további felmérésből kiderül, hogy 2016-ra megnövekedett a lovászok iránti igény a munkaerőpiacon is. Például a Jooble állásgyűjtő portálon több, mint 90 lovász állást talál az érdeklődő.

A szakma alapfeltétele az állatok iránti megértés, valamint a felkészültség és a nehézségek számításba vétele, amelyekkel a szakma végzése közben találkozik.

Aki mégis, ezt a pályát választja, inkább hivatásból teszi.

Az állatokkal való törődés, helyesen értelmezett állatszeretetet, gyors felfogóképességet, jó megfigyelőképességet és biológiai alapismereteket követel meg.